Zadaniem dotyczyło dziesięciu ostróg, spośród około 700 zlokalizowanych na odcinku Wisły wchodzącym w obszar objęty Projektem (czyli Żuław).
Odbudowa ostróg została przeprowadzona z zastosowaniem okładzin na korpusie i głowicy wykonanych z koszów gabionowych wypełnionych kamieniem polnym na podbudowie z materacy faszynowych i faszynady.
Liczba odbudowanych ostróg w gminach:
- Tczew 1 szt.
- Subkowy 9 szt.
„Odbudowa ostróg na rzece Wiśle” stanowiła uzupełnienie zadania „Przebudowa ujścia Wisły” i tak samo ma na celu zapobieganie powstawaniu powodzi zatorowych o zasięgu regionalnym poprzez zapewnienie swobodnego odpływu wód, spływu lodu oraz zapewnienie odpowiednich głębokości dla pracy lodołamaczy (na Wiśle).
Fot. RZGW w Gdańsku
Odbudowa dziesięciu ostróg została wykonana, zgodnie z wieloletnią praktyką, od strony wody w technologii najbardziej sprzyjającej środowisku tj. z wykorzystaniem kamienia i faszyny. Nie były budowane nowe ostrogi. W ramach przedmiotowego przedsięwzięcia nie można mówić o koncentracji ostróg planowanych do odbudowy. Prace będą prowadzone na dziesięciu spośród około 700 ostróg zlokalizowanych na odcinku Wisły objętym planowanym przedsięwzięciem inwestycyjnym. Wartro nadmienić, że na Dolnej Wiśle, tj. od zapory we Włocławku do ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej, jest zinwentaryzowanych 2912 ostróg. Planowana była realizacja odbudowy 30 ostróg, ale ze względu na złożone odwołania od decyzji środowiskowych oraz terminów podpisania umowy o dofinansowanie i terminy wykorzystania środków finansowych do projektu zakwalifikowano dziesięć ostróg, a celem wykorzystania środków do projektu zostało zakwalifikowane zadanie „Przebudowa koryta rzeki Dzierzgoń”, które było przygotowywane jako rezerwowe. Przeznaczone do odbudowy ostrogi były w złym stanie technicznym. Zostały zniszczone podczas przejścia wysokich wód, zatorów lodowych oraz pochodów lodów. Skutkiem stanu ostróg, zniszczonych, często oderwanych od lądu, była dekoncentracja nurtu Wisły oraz erozja brzegów, zagrażająca stabilności wałów przeciwpowodziowych, co było szczególnie niebezpieczne w miejscach o wąskim międzywalu. Brak koncentracji nurtu powodował również powstawanie płytkich przemiałów i miejsc zatorogennych, utrudniających przejście lodołamaczy.
Fot. RZGW w Gdańsku
Dla przedsięwzięcia opracowany został raport o oddziaływaniu na środowisko (wspólny raport z zadaniami „Odbudowy wałów przeciwpowodziowych Wisły”, prowadzonymi przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego), łącznie z inwentaryzację ornitologiczną, siedlisk i gatunków, oraz rozpoznanie ichtiologiczne (w tym siedlisk cennych dla ryb).
Wydarzenia:
„Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej"