„Dolna Wisła jako dobro wspólne”, to temat debaty jaka odbyła się w sobotę, 12 kwietnia, podczas Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego. Wzięli w niej udział: Minister Środowiska, prezes KZGW i dyrekror RZGW w Gdańsku.
Dyskusja skupiała się celowości i możliwości odbudowy zdolności transportowych żeglugi śródlądowej oraz potencjału energetycznego Wisły. Przybyli naukowcy i menedżerowie rozmawiali o znaczeniu rzeki dla gospodarki i środowiska, a także sposobach na uwolnienie drzemiących w niej możliwości. Zebrani byli zgodni, że należy jak najszybciej uczynić z Wisły nowoczesną śródlądową drogę wodną i źródło „czystej” energii elektrycznej.
Fot. Pomorski Kongres Obywatelski
Przedstawiciele administracji rządowej zajmującej się gospodarki wodną, Minister Środowiska, Maciej Grabowski i prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Witold Sumisławski, w swoich wystąpieniach wskazali na konieczność przygotowania dokumentów strategicznych, które pozwolą wprowadzić w życie te postulaty. Podkreślali, że opracowania takie są już przygotowywane i zachęcali przedstawicieli środowisk gospodarczych i naukowych, zainteresowanych wykorzystaniem ekonomicznym Dolnej Wisły, do udziału w konsultacjach.
Dokumenty, o których była mowa, czyli: Plan Gospodarowania Wodami i Plan Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, są niezbędne m.in. do uruchomienia inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku na kongresie reprezentowali: dyrektor, Halina Czarnecka i z-ca dyrektora ds. technicznych i inwestycji, Andrzej Ryński.
Kongres Obywatelski to debata publiczna organizowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Jednym z celów Kongresu jest tworzenie możliwości debaty osób o różnych orientacjach politycznych i statusie społecznym, reprezentujących różne środowiska społeczno-zawodowe i różne pokolenia. Impreza ma edycje ogólnopolskie i regionalne.
Sobotni Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego nosił tytuł: „Energia Pomorzan – skąd ją czerpać i jak z niej korzystać?”.
Fot. RZGW w Gdańsku
Fot. VII PKO