150 lecie otwarcia Kanału Elbląskiego
150 ROCZNICA URUCHOMIENIA KANAŁU ELBLĄSKIEGO
W tym roku mija 150 rocznica uruchomienia Kanału Elbląskiego. Z tej okazji samorządy Elbląga, Ostródy i Iławy, powiatów: iławskiego, ostródzkiego i elbląskiego oraz gmin: Elbląg, Miłomłyn, Ostróda, Zalewo, Markusy, Rychliki, Gronowo Elbląskie, lokalne organizacje turystyczne, jednostki kultury i organizacje pozarządowe działające na obszarze Kanału Elbląskiego, zorganizowały cykl imprez okolicznościowych związanych z tą rocznicą. Starostwo Powiatowe w Elblągu pełni rolę koordynatora działań wszystkich stron zainteresowanych wypromowaniem Kanału Elbląskiego jako zabytkowego obiektu hydrotechniki klasy światowej o znaczeniu turystycznym w ramach imprez tegorocznych obchodów.
Kanał Elbląski (niem. Oberländischer Kanal) to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce. Kanał bywa błędnie nazywany Kanałem Elbląsko - Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko - Elbląskim. Jego całkowita długość wraz z odgałęzieniami wynosi aż 151,7 km. Kanał łączy jezioro Drużno z rzeką Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Drużno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym, a także przez Kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim. Najciekawszym elementem z całego kanału jest 5 pochylni, dzięki którym statki mogą na długości 10 km pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów zwierciadła wody. Oryginalność pochylni polega na unikatowym rozwiązaniu technicznym – jednostka pływającą wpływa na specjalny wózek, który porusza się po torowisku – stąd wrażenie „płynięcia” po lądzie. Nad projektem kanału zaczęto pracować już w roku 1837, a prace nad realizacją rozpoczęto w 1844 roku. Cztery pierwsze pochylnie: Buczyniec, Kąty, Oleśnica i Jelenie uruchomione zostały w roku 1860. Projektantem i realizatorem przedsięwzięcia był Georg Jacob Steenke, na zlecenie króla pruskiego Fryderyka II, który w ten sposób chciał połączyć szlakiem żeglownym Prusy Wschodnie z Bałtykiem.
Kanał Elbląski stanowi konstrukcję unikalną na skalę światową. Obecnie nie jest wykorzystywany gospodarcza, jednak nieoceniona jest jego wartość dla turystki, przyciągającej turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy.
150 LAT KANAŁU ELBLĄSKIEGO - KONFERENCJA
W dniu 26 maja 2010 r. na zamku w Ostródzie odbyła się międzynarodowa konferencja pt.„150 lat Kanału Ostródzko-Elbląskiego – zielone ponad granicami” .
Honorowy patronat nad konferencją objęli Minister Ochrony Środowiska, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Uczestnikiem konferencji z ramienia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku była pani Anna Cieśla, która przedstawiła przybyłym na spotkanie gościom projekt pt. "Rewitalizacja Kanału Elbląskiego"
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku ubiega się o dofinansowanie projektu ”Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach Jezioro Drużno - Miłomłyn, Miłomłyn - Zalewo, Miłomłyn – Ostróda - Stare Jabłonki” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, oś priorytetowa 6. Polska gospodarka na rynku międzynarodowym, Działanie 6.4. Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym.
Fot. Archiwum RZGW Gdańsk.
data aktualizacji artykułu: 2011-07-15 10:26:06