W systemie informacyjnym gospodarowania wodami (SIGW), zgodnie z art. 329 ust 1 pkt 18 ustawy Prawo Wodne (Dz.U. rok 2017 nr 1566) (PW) wpisywane są spółki wodne, związki wałowe oraz związki spółek wodnych.
Wpis spółki wodnej do SIGW zgodnie z art. 449 ust. 2 PW, obejmuje:
1) nazwę, siedzibę, adres i przedmiot działania spółki wodnej,
2) imiona i nazwiska członków zarządu oraz sposób reprezentowania spółki wodnej,
3) czas trwania spółki wodnej,
4) dane dotyczące decyzji starosty o zatwierdzeniu statutu.
Zarząd spółki wodnej zgłasza Wodom Polskim utworzenie spółki wodnej w celu wpisania do SIGW, w terminie 30 dni od dnia nabycia przez spółkę wodną osobowości prawnej (art. 449 ust. 1 PW). Wszelkie zmiany danych, o których mowa w art. 449 ust. 2, zarząd spółki wodnej zgłasza Wodom Polskim w celu wpisania do SIGW w terminie 30 dni od dnia ich zaistnienia (art. 450 PW). W tym wypadku (i tylko w tym) zgodnie z poprzednimi interpretacjami analogicznych zapisów PW jako „zarząd spółki wodnej” należy rozumieć osoby z zarządu, wskazane we wpisie do SIGW, jako reprezentujące spółkę.
Informacje określone w art. 449 ust. 2 powinny być zgodne ze statutem spółki/związku. Spółka zobowiązana jest do zgłoszenia danych tylko w zakresie w art. 449 ust. 2 i takie dane będą przechowywane w SIGW i udostępniane. Nie są więc wymagane inne, dodatkowe dokumenty, jak np. statut spółki, poza wymienionym zgłoszeniem, zawierającym odpowiednie dane do wniosku o wpis do SIGW. Jeżeli wnoszona jest zmiana, wystarczy w całości podać element zmieniany, na przykład, jeżeli zmienia się skład zarządu spółki, należy podać aktualną listę członków zarządu z ewentualnym wskazaniem ich funkcji w spółce.
W punkcie dotyczącym decyzji starosty/marszałka winny być podane numer i data decyzji oraz nazwa organu wydającego decyzję.
W przypadku:
a) korzystania z adresu do korespondencji innego niż adres spółki/związku należy go podać;
b) gdy spółka/związek była wcześniej wpisana do księgi wodnej spółki zgłaszające wpis proszone są o podanie informacji o tym wpisie (województwo, numer wpisu, data wpisu);
c) gdy spółka/związek była już wpisana do katastru wodnego (przed rokiem 2018) lub SIGW (od roku 2018 włącznie), spółki zmieniające wpis proszone są o podanie informacji o numerze takiego wpisu.
Zgłaszane dane, dotyczące wpisu spółki/związku, winna podpisać osoba(y) zadeklarowana(e) do reprezentowania spółki/związku na zewnątrz lub posiadająca(e) odpowiednie pełnomocnictwo (wydane zgodnie ze statutem, które należy w takim przypadku także przesłać). Jeżeli zmiana wpisu dotyczy zmiany sposobu reprezentowania, zmianę podpisuje(ą) już nowo reprezentująca spółkę/związek osoba(y). Tylko dane prawidłowo zgłoszone podlegają wpisowi do SIGW.
Przysyłanie statutu spółki/związku (bądź jego kopii) nie jest spełnieniem wymogów art. 449 i 450 PW, ponieważ może wymagać interpretacji statutu.
Dyrektor RZGW Gdańsk wydaje zaświadczenia o tym, że dana spółka wodna jest wpisana do SIGW. Zaświadczenie zawiera zgłoszone przez spółkę dane.
Wydawanie zaświadczeń o wpisie spółki wodnej/związku wodnego do SIGW podlega opłacie skarbowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1b ustawy o opłacie skarbowej w wysokości 17 zł za jedną kopię zaświadczenia – stosownie do części II ust. 21 „Wykazu przedmiotów opłaty skarbowej, stawek tej opłaty oraz zwolnień”. Wniosek o wydanie zaświadczenia nie podlega opłacie skarbowej.
Opłatę skarbową należy opłacić gotówką w kasie Urzędu Miasta Gdańsk lub przelać na konto wyznaczone do opłat skarbowych.
Numer tego konta można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miasta Gdańsk, przechodząc na witrynie http://www.gdansk.pl/ od strony głównej >>Urząd Miasta >> Wykaz kont Urzędu Miejskiego. (odnośnik bezpośredni)
Jako odbiorcę przelewu należy wpisać:
Urząd Miasta Gdańsk
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk.
w tytule przelewu należy wpisać: opłata za zaświadczenie o wpisie (nazwa Spółki/Związku) do SIGW
Składający wniosek o zaświadczenie zobowiązany jest dołączyć dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej, zwany dalej „dowodem zapłaty”, albo uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty, nie później niż w ciągu 3 dni od chwili powstania obowiązku jej zapłaty. Dowód zapłaty może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej §3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz.U. 2007r. Nr 187, poz. 1330). Uwierzytelniona kopia dowodu zapłaty to kopia takiego dowodu, poświadczona przez osoby/osobę reprezentujące spółkę.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1635 ze zmianami).
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz.U. 2007r. Nr 187, poz. 1330).
Zgodnie z ww. aktami prawnymi niektóre podmioty, wyszczególnione w nich nie podlegają uiszczeniu opisywanej opłaty za zaświadczenie.
Gromadzone w SIGW dane nt. spółek/związków podlegają udostępnianiu w zgodnie z art. 332 i 333 PW nie tylko jako zaświadczenia. O zaświadczenie czy udostępnienie danych nt. spółki/związku może wystąpić dowolna osoba/podmiot.