Jaz Farny w Bydgoszczy odzyskał dawny blask po półrocznym remoncie. Jest to drugie, po śluzie Brdyujście, ukończone zadanie w ramach remontu Bydgoskiego Węzła Wodnego. Remont był dofinansowany przez Narodowy Fudnusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Obiekt został odebrany przez inwestora, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, 14 grudnia 2015 r. Prace objęły remont umocnień brzegowych nabrzeży lewego (na długości 42 metrów) i prawego (na długości 169 m.) wraz z wymianą barierek. Wyremontowano również mechanizmy Jazu oraz wymieniono zasuwy, zmodernizowano sterownię i wprowadzono system zasilania awaryjnego, zapewniający działanie urządzeń w wypadku awarii energetycznej.
Uruchomiony nowoczesny system sterowania pozwala na kierowanie Jazem zdalnie za pośrednictwem komputera.
Ponadto uporządkowano otoczenie Jazu i wymieniono ogrodzenie.
Koszt remontu to ok. 4,6 mln. zł.
Wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym. Jaz Farny jest obiektem zabytkowym, wybudowanym w 1899 r. Ostatni remont był przeprowadzony w 1996 r.
Wyremontowane nabrzeża. Fot. RZGW W Gdańsku
Wyremontowane nabrzeże od strony mostu. Fot. RZGW W Gdańsku
Jaz od strony wody dolnej. Fot. RZGW W Gdańsku
Widok na jaz od strony wody górnej. Fot. RZGW W Gdańsku
Wyremontowana sterownia. Fot. RZGW W Gdańsku
Więcej zdjęć z remontu Jazu Farnego prezentujemy TUTAJ.
Przebudowa obiektów Bydgoskiego Węzła Wodnego na rzece Brdzie jest projektem dofinansowanym przez Narodowy Fudnusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.