Tytuł projektu:
„Przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko warunków korzystania z wód regionu wodnego Dolnej Wisły”
Celem zadania było przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko warunków korzystania z wód regionu wodnego Dolnej Wisły oraz opracowanie ostatecznej wersji projektu warunków. Zgodnie z art. 46 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisko i jego ochronie z dnia 3.X.2008 r., warunki jako projekt planów, programów w dziedzinie gospodarki wodnej wyznaczających ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wymagają przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Praca została podzielona na 2 etapy:
1. Etap 1 – przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu warunków korzystania z wód regionu wodnego Dolnej Wisły – sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 61 500 zł
W ramach strategicznej oceny została sporządzona prognoza oddziaływania na środowisko, której celem było wskazanie ewentualnych oddziaływań będących skutkiem realizacji projektu. Zakres prognozy określony został w art. 51 ustawy o udostępnianiu informacji. Zgodnie z wymaganiami art. 54 ust. 1 i 2 w/w ustawy projekt dokumentu wraz ze sporządzoną prognozą oddziaływania na środowisko poddany został zaopiniowaniu przez właściwe organy, czyli Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Głównego Inspektora Sanitarnego, a także został zapewniony udział społeczeństwa na zasadach określonych w ustawie.
2. Etap 2 – opracowanie ostatecznej wersji projektu rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku – warunków korzystania z wód wraz z uzasadnieniem zapisów rozporządzenia – sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w wysokości 27 060 zł
Do ostatecznej wersji warunków dołączone zostało pisemne uzasadnienie wyboru przyjętego dokumentu w odniesieniu do rozpatrywanych rozwiązań alternatywnych, a także informacje w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione:
- ustalenia zawarte w prognozie oddziaływania na środowisko,
- opinie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Głównego Inspektora Sanitarnego,
- zgłoszone uwagi i wnioski w ramach konsultacji społecznych,
- propozycje dotyczące metod i częstotliwości monitoringu skutków realizacji dokumentu.
Osiągnięty efekt ekologiczny
W ramach uzyskanego dofinansowania sporządzono opracowanie pn.” Przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu warunków korzystania z wód regionu wodnego Dolnej Wisły”, zawierające „Prognozę oddziaływania na środowisko warunków korzystania z wód regionu wodnego Dolnej Wisły” oraz ostateczną wersję projektu warunków korzystania z wód regionu wodnego Dolnej Wisły. Niniejsze opracowanie stanowić będzie podstawę do wydania aktu prawa miejscowego – Rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dokument ten określał będzie szczegółowe wymagania w zakresie stanu wód wynikające z ustalonych celów środowiskowych, priorytety w zaspokajaniu potrzeb wodnych i ograniczenia w korzystaniu z wód na obszarze regionu wodnego lub jego części albo dla wskazanych jednolitych części wód niezbędne do osiągnięcia ustalonych celów środowiskowych.
Warunki korzystania z wód regionu wodnego są jednym z podstawowych dokumentów planistycznych w zakresie gospodarowania wodami, a ich celem jest stworzenie narzędzi wspomagających wdrażanie polityki wodnej kraju. Zadaniem ich jest ograniczać zarówno powstawanie lub zwiększanie presji powodujących zagrożenie osiągnięcia celów środowiskowych w regionie wodnym, jak również optymalizować efektywność ekologiczną działań określonych w planie gospodarowania wodami i ukierunkowanych na likwidację tych presji.
Warunki będą pomocne przy określaniu uwarunkowań i ograniczeń dla decyzji administracyjnych związanych z korzystaniem z wód, a w szczególności pozwoleń wodnoprawnych oraz określaniu uwarunkowań i ograniczeń dla dokumentów planistycznych związanych z zagospodarowaniem przestrzennym.