Bezpieczeństwo powodziowe gmin nadwiślańskich leżących nad Dolną Wisłą, to temat spotkania, które odbyło się 19 października, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Pani Wojewody - Ewy Mes.
W spotkaniu uczestniczyli; Witold Sumisławski Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, z RZGW w Gdańsku - Dyrektor Halina Czarnecka i Andrzej Ryński Zastępca Dyrektora ds.Technicznych i Inwestycji, przedstawiciele RZGW Warszawa - Jerzy Nowakowski i Dariusz Tomczak oraz samorządowcy z miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego, które położone są na terenach w bezpośrednim oddziaływaniu rzeki Wisły.
Fot. Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Reprezentujący RZGW w Gdańsku, przedstawili prezentację dotyczącą „Projektu Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) dla regionu wodnego Dolnej Wisły”.
Fot. UW w Bydgoszczy
Dyskusja dotyczyła aktualnych problemów bezpieczeństwa powodziowego na terenach wzdłuż rzeki Wisły. Poruszono także kwestie budowy II stopnia na Wiśle, który znalazł się w ww. projekcie Plan.
Kwestia wyboru działań przeciwpowodziowych była przedmiotem szerokiej analizy w opracowaniu pn. „Koncepcja ochrony przed wodami powodziowymi dolnego odcinak Wisły od Włocławka do ujścia do Zatoki Gdańskiej”. W konsekwencji przeprowadzonych analiz matematycznych (badania modelowe), środowiskowych, wielokryterialnych, efektywności finansowo - ekonomicznej wskazano optymalne rozwiązanie – wariant wynikowy: „Odbudowa ostróg wraz z niezbędną wycinką w korycie wielkiej wody oraz budową stopnia poniżej Włocławka”. W Projekcie Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym powyższy wariant został uzupełniony o działania związane z realizacją prac dotyczących przebudowy ujścia Wisły, przebudowy i modernizacji wałów oraz budową lodołamaczy. Tak sformułowane działania w kompleksowy sposób przyczynią się do zminimalizowania ryzyka powodziowego obszarów problemowych na Dolnej Wiśle.
O tym, jak istotne jest zapisanie tego działania w strategicznych dokumentach, czyli Aktualizacji Planu Gospodarowania Wodami oraz Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, mówił Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski. To pierwszy krok, który daje podstawę do dalszych działań. Kolejnym krokiem będą uzgodnienia z Komisją Europejską tych dokumentów i dopiero pozytywna ich akceptacja, otworzy możliwości przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskiwania decyzji administracyjnych. Prezes wskazywał także na potrzebę pilnej reformy gospodarki wodnej oraz ustanowienie silnej władzy wodnej pozwalającej traktować gospodarkę wodną jako całość.
Fot. UW w Bydgoszczy