Projekt pt. „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” realizowany był w latach 2007 - 2015 przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Oficjalne zakończenie projektu nastąpiło 8 grudnia 2015 r. (zobacz relację z konferencji)
Był jednym z sześciu komplementarnych Projektów realizowanych jako I etap Programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)” zwanego też „Programem Żuławskim – 2030”.
Obecnie realizowany jest DRUGI ETAP PROJEKTU
Program został zatwierdzony przez Ministra Środowiska w maju 2010 roku, po przeprowadzeniu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, z szeroko zakrojonymi konsultacjami społecznymi. Zarówno w Prognozie jak i podczas konsultacji społecznych nie stwierdzono znaczących negatywnych oddziaływań na środowisko. W ramach oceny strategicznej przeanalizowano wiele innych wariantów ochrony przeciwpowodziowej Żuław.
Cel projektu to odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej Żuław, zabezpieczenie ludzi i gospodarki przed stratami, przyrody przed degradacją oraz powstrzymanie procesu peryferyzacji obszaru Żuław.
Efekt – poprawa bezpieczeństwa powodziowego, zabezpieczenie egzystencji imajątku ludzi, poprawa bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, podwyższenie bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, zabezpieczenie sprawnego funkcjonowania systemu odwodnieniowego przy wystąpieniu średniej i wysokiej wody oraz utrzymanie odpowiednich głębokości w nurcie i ujściu Wisły.
Projekt objął swoim zasięgiem cały obszar Żuław (tj. 2150 km2) i zamieszkującą go ludność (250 tys. osób).
Na Projekt złożyło się sześć zadań:
1. Przebudowa ujścia Wisły
2. Odbudowa ostróg na rzece Wiśle
3. Przebudowa koryta rzeki Motława
4. Przebudowa koryta rzeki Wąska
5. Przebudowa koryta rzeki Dzierzgoń
6. System monitoringu ryzyka powodziowego
Jednym z elementów zadania System Monitoingu Ryzyka Powodziowego była kampania edukacyjno - informacyjna, w ramach której powstała m.in. gra multimedialna dla dzieci pt. Wiesz więcej o powodzi, lepiej się chronisz. Żeby zagrać kliknij w powyższy baner.
Konieczność realizacji zadań projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” była postrzegana, jako nadrzędny interes publiczny, w aspekcie niezagrożonego istnienia, zrównoważonego rozwoju cywilizacyjnego oraz dbałości o środowisko przyrodnicze na Żuławach.
Wszystkie zadania inwestycyjne realizowały nadrzędny cel publiczny związany z budową, odbudową, przebudową i utrzymaniem urządzeń służących do regulacji przepływów i ochronie przed powodzią. Przedsięwzięcia te nie wpłynęły na dotychczasowe użytkowanie rzek nimi objętymi i po realizacji zaplanowanych prac są wykorzystywane jak poprzednio.
Projekt „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” decyzją Ministra Rozwoju Regionalnego został zakwalifikowany jako indywidualny projekt kluczowy i umieszczony na liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”, Priorytet III „Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska” Działanie 3.1 „Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego” [Lista projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Wartość Projektu planowana była na 99,84 mln PLN. Ostatecznie, po uwzględnieniu oszczędności wynikających z przetargów, budżet projektu zamknął się kwotą 86,5 mln. zł (z czego dofinansowanie Unii Europejskiej wyniosło 85 proc.) .
Umowa o dofinansowanie zawarta została dnia 16-12-2011r. nr POIS.03.01.00-00-008/11.